Cumartesi, Temmuz 20

Tiflis: Modern binalar ile eski şehir arasındaki etkileyici kontrast

Kartpostallar’ın bu bölümünde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gidiyoruz.

REKLAM

Kartpostallar’ın bu bölümünde modern binalar ile Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in eski kenti arasındaki çarpıcı zıtlığı keşfediyoruz.

Zengin tarihin yenilik ve modernlikle buluştuğu bir yer. Tiflis’in merkezinde yürürken Asya ile Avrupa’nın yüzyıllar boyunca kesiştiği bu tarihi şehirde zıtlıkların güzelliğini keşfederek muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Barış Köprüsü yeni ve eski Tiflis’i birbirine bağlıyor. Bu köprüyü geçmek bir zaman tüneline girmek gibidir.

Efsaneye göre M.Ö. 5. yüzyılda avcılık yapan Kral Vakhtang Gorgasal, eğitimli şahini bir sülün kovalaması için göndermiştir. Şahin geri dönmeyince onu aramaya giderler ve kaplıcaları keşfederler. Kral burayı çok beğenmiş ve onlara bir şehir kurmalarını emretmiş. Halen tarihi bölgenin bu bölümünde yer altından gelen kükürtlü sularla yapılmış kaplıcalar bulunmaktadır.

Turistlere tur rehberliği hizmeti veren Vlasi Vatsadze, Tiflis’in tarihini şöyle anlatıyor: “Kral Vakhtang burada şahini sıcak suya düşerken buldu. Elini bu suya sokarak kaplıcaları keşfetti ve ‘Ben yapacağım’ dedi. Burada bir şehir kurup adını sıcak su anlamına gelen Tiflis olarak adlandıracağız.’ Dedi.” Bunu şu şekilde açıklıyor.

2009 yılında tarihi merkezin büyük bir kısmı restore edildi. “Eski Tiflis’e Yeni Hayat” adı verilen projeyle tarihi bölge, pastel renkli evleri, heykelleri ve anıtları onarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber