Cumartesi, Temmuz 20

TÜİK verileri: Türkiye’nin doğurganlık oranı hem dünya hem de Avrupa ortalamalarının altında kaldı

TÜİK verilerine göre nüfus büyüklüğü açısından 194 ülke arasında 18’inci sırada yer alan Türkiye, toplam doğurganlık oranı açısından ise hem dünya hem de Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ortalamasının altında kaldı.

REKLAM

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) salı günü yayımladığı Dünya Nüfus Günü 2024 raporuna göre Türkiye, 2023 nüfus büyüklüğüne göre sıralamada 194 ülke arasında 18’inci sırada yer alırken, dünya ortalamasının altında kaldığı görüldü. Toplam doğurganlık hızına ve genç nüfusa ilişkin verilere bakın.

Birleşmiş Milletler’in (BM) nüfus tahminleri raporunda, Türkiye’nin toplam doğurganlık hızının 1,51 çocukla dünya ortalamasının altında olduğu belirtildi. Dünya ortalama toplam doğurganlık hızı 2023 yılında 2,31 çocuk oldu. Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu ülke ise 6,67 çocukla Nijer’dir.

AB üyesi 27 ülkenin toplam doğurganlık hızları incelendiğinde ise 1,54 olan AB ortalamasının altında olduğu görüldü.

2023 yılında toplam doğurganlık oranının en yüksek olduğu ülke 1,79 çocukla Fransa oldu.

Türkiye, 85.372.377 kişilik nüfusuyla toplam dünya nüfusunun %1,1’ini oluşturmaktadır. Nüfusu en fazla olan üç ülke sırasıyla Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’dir (ABD).

Türkiye’de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresi 80,3 yıl iken erkeklerde bu sayı 74,8 yıl oldu.

Suriye: Genç nüfus oranının en yüksek olduğu ülke

15-24 yaş grubundaki genç nüfusun ülkelerin toplam nüfusuna oranı incelendiğinde, Türkiye’nin dünya ortalamasının altında kalmasına rağmen AB üyesi ülkelerden daha yüksek olduğu görüldü. .

2023 yılında küresel ortalama genç nüfus oranı yüzde 15,5 olurken, Türkiye’nin genç nüfus oranı yüzde 15,1 olarak kayıtlara geçti. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye daha fazla genç nüfusa sahiptir.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre genç nüfus oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 24,1 ile Suriye’dir. Genç nüfus oranının en düşük olduğu ülke %6,8 ile Ukrayna’dır.

Monako: Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ülke

Ülkelerin toplam nüfusu içinde 65 yaş ve üzeri yaşlıların yüzdesine bakıldığında, 2023 yılında yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ülke %35,8 ile Monako oldu.

2023 yılında dünya ortalama yaşlı nüfus oranı yüzde 10,0 oldu. Türkiye yüzde 10,2 ile dünya yaşlı nüfus ortalamasının biraz üzerinde yer aldı. AB üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye bu ülkeler arasında en düşük yaşlı nüfus oranına sahiptir.

Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu ülke yüzde 1,6 ile Katar’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber