Güncel Haberler

Nijer, ABD askerlerinin ülkede bulunmasına izin veren anlaşmayı iptal etti

Kriz, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Molly Phee ve ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General Michael Langley’nin ziyareti sonrasında patlak verdi.

REKLAM

Nijer’de iktidardaki cunta, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri ve sivil personelin kendi topraklarında çalışmasına izin veren anlaşmayı iptal ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz temmuz ayında Nijer’de darbeyle yönetimi ele geçiren cunta, Fransız askerlerini ülkeden çıkardıktan sonra ABD ile olan askeri anlaşmayı sona erdirmişti.

Kriz, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Molly Phee ve ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General Michael Langley’nin ziyareti sonrasında patlak verdi.

Kararlarını açıklayan cunta sözcüsü Albay Amadou Abdramane, Nijer’i ziyaret eden heyetin yapısı, varış tarihi veya gündemi hakkında kendilerine bilgi verilmediğini ve ABD heyetinin diplomatik protokole saygı göstermediğini söyledi.

Sözcü Abdramane, savunma anlaşmasının 2012 yılından bu yana Washington tarafından tek taraflı olarak dayatıldığını vurgulayarak, ABD askerlerinin ülkedeki statüsünün ve varlığının yasa dışı olduğunu, anayasal ve demokratik kuralları ihlal ettiğini vurguladı.

İsminin gizli kalmasını isteyen Amerikalı bir yetkili, üst düzey Amerikalı yetkililerin Nijer askeri konseyinin ilerleyişi hakkında “açıkça görüşmelerde” bulunduğunu ve daha sonra bir açıklama yayınlayacaklarını söyledi.

Nijer’deki Amerikan askeri varlığı

Nijer’de 1.100 civarında askeri bulunan ABD, faaliyetlerini iki üsten sürdürüyor. Bunlardan en önemlisi Sahra Çölü’nün güney ucundaki Agadez kenti yakınında bulunan ve 100 milyon dolara mal olan “Nijer Hava Üssü 201″dir.

Nijer 201, Cibuti’deki kalıcı üssün ardından ABD’nin İHA operasyonlarını yürüttüğü Afrika’daki ikinci büyük üs olma özelliğini taşıyor.

ABD tarafından inşa edilip finanse edilen ve Nijer ordusunun sahibi olduğu üs, yüksek teknolojiye sahip uydu iletişim sistemleriyle 2019 yılından bu yana hizmet veriyor.

Nijer eyaleti tarafından 10 yıllığına kiralanan Nijer 201, ABD’nin en büyük ve en pahalı İHA üssü olarak kabul ediliyor.

İnşaatına 110 milyon dolar, yıllık bakımına da 30 milyon dolar harcayan ABD, söz konusu üssü Sahel’deki ana istihbarat ve gözetleme merkezi olarak kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu