Cumartesi, Temmuz 20

Macron, istikrar nedeniyle Fransa Başbakanı Attal’ın görevde kalmasını istedi

Başkan Macron’un daveti üzerine erken genel seçim yapılan Fransa’da seçmenler sol, merkez ve aşırı sağ arasında bölünmüş durumda ve hükümetin kurulmasının haftalar sürmesi bekleniyor.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazartesi günü Başbakan Gabriel Attal’ın istifasını reddetti.

Hiçbir ittifakın veya partinin hükümeti kurmak için çoğunluk elde edemediği erken genel seçimlerin ardından Macron, Attal’ın istifa mektubunu reddetti ve istikrar sağlanana kadar görevde kalması yönünde çağrıda bulundu.

Fransa’da sürpriz bir şekilde sol ittifak Yeni Halk Cephesi’nin (NFP) birinci sırayı aldığı genel seçimlerin ikinci turu sonuçlarına göre, Cumhuriyet İçin Hep Birlikte (Ensemble) ittifakı ikinci sırayı aldı.

Seçimlerin ilk turunda büyük bir çıkış yakalayan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN), ikinci turda üçüncü oldu.

Fransa’da seçmenler sol, merkez ve sağ arasında bölünmüşken, hükümetin kurulmasının haftalar sürmesi bekleniyor.

Ipsos tarafından yapılan sandık çıkış anketlerine göre, yeni kurulan Fransa Ulusal Meclisi’ndeki sol NFP ittifakı 171 ila 187 sandalye kazanırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez sağ “Cumhuriyet için Birlikte” ittifakı 152 ila 163 sandalye kazanacak. ve Başkan Emmanuel Macron’un merkez sağ ittifakı İlk turda büyük bir adım atan aşırı sağcı milliyetçi Ulusal Meclis 134 ila 152 sandalyeye sahip olurken, merkez sağ Cumhuriyetçiler ise 63 ila 68 sandalyeye sahip olacak.

“Yeni Halk Cephesi’nden bir başbakanımız olacak”

Sol ittifak NFP Boyun eğmeyen Fransa’nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, Pazar günü resmi X hesabında yayınlanan bir gönderide şunları söyledi: “Yeni Halk Cephesi’nden bir başbakanımız olacak.”

Melenchon ayrıca Fransa’nın “Filistin Devleti”ni en kısa sürede tanıyacağını da duyurdu.

Öte yandan aşırı sağcı Rassemblement National partisinin lideri Jordan Bardella ve destekçileri, ikinci turdaki yenilgiyi kendilerini 2027 başkanlık seçimlerine hazırlayacak bir zafer olarak değerlendiriyor.

RN lideri Jordan Bardella, çıkış anketinin açıklanmasından yarım saat sonra Pazar günü yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ulusal Birlik bugün tüm tarihinin en önemli dönüm noktasını gerçekleştirdi.”

Partisinin yenilgisinden “Cumhuriyetçi Cephe”yi sorumlu tutan Bardella, Cumhuriyetçi Cepheyi “Fransızların her ne şekilde olursa olsun özgürce farklı bir politika seçmesini engellemeyi amaçlayan doğal olmayan bir siyasi ittifak” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber