Perşembe, Temmuz 18

İran, Pakistan sınırında militan üslerine saldırı düzenlediğini açıkladı

Saldırıya ilişkin haberler İran devletinin kontrolündeki medyasında yer aldı. Ancak bazı kişilerin daha sonra haberi silmesi kafa karışıklığına neden oldu.

REKLAM

İran, Pakistan’da Ceyş el Adl silahlı grubunun üsleri olarak tanımladığı yerlere saldırılar düzenledi.

Saldırıya ilişkin haberler İran devletinin kontrolündeki medyasında yer aldı. Ancak bazı kişilerin daha sonra haberi silmesi kafa karışıklığına neden oldu.

IRNA haber ajansı ve devlet televizyonu, saldırıda füze ve insansız hava araçlarının kullanıldığını duyurdu ancak bu, Pakistan tarafından doğrulanmadı. Hikaye daha sonra herhangi bir açıklama yapılmadan aniden kaldırıldı.

Yarı resmi Fars ve Tasnim haber ajansları Salı akşamı web sitelerinde hemen hemen aynı haberleri yayınlamaya devam etti.

İran devlet televizyonunun İngilizce yayın yapan kolu Press TV daha sonra saldırının Devrim Muhafızları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yetkililer ne olduğuna dair yorum yapmadı ancak İran’daki hassas haberler aniden devlet medyasından kaybolabilir.

Pakistanlı yetkililer henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Sünni silahlı bir grup olan Ceyş el Adl, büyük ölçüde Pakistan sınırında faaliyet gösteriyor.

Bu saldırılar, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki savaşı nedeniyle zaten zor durumda olan Ortadoğu’da gerilimi daha da artırma potansiyeli taşıyor.

Pazartesi günü geç saatlerde İran, Kuzey Irak’taki Erbil kentindeki ABD konsolosluğu kampüsünün yakınındaki İsrail “casus karargahı” olarak adlandırdığı yere ve kuzey Suriye’deki IŞİD’e bağlı hedeflere füze ateşledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş