Cumartesi, Temmuz 20

Güney Kore, ordusunda lazer silahlarını kullanan ilk ülke olmaya hazırlanıyor

Güney Kore, “Yıldız Savaşları Projesi” kapsamında Kuzey Kore insansız hava araçlarını düşürmek için ordusunda lazer silahı kullanan ilk ülke olacak.

REKLAM

Güney Kore silah dairesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yıl Kuzey Kore insansız hava araçlarını düşürmek için lazer silahlarının kullanılacağını duyurdu.

Güney Kore’nin “Yıldız Savaşları projesi” adı verilen lazer programıyla bu tür silahları orduya konuşlandıran ilk ülke olacağı iddia edildi.

Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), Güney Kore ordusunun Hanwha Aerospace 012450.KS ile geliştirdiği insansız hava araçlarını (İHA’lar) hedef alan lazer silahlarının etkili ve ekonomik olduğunu söyledi. Ayrıca lazer silahlarının sessiz ve görünmez olduğu ve atış başına 1,45 dolarlık bir maliyete sahip olduğu da bildirildi.

DAPA, bu silahların geleceğin muharebe sahalarında ezber bozacağını belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemiz dünyada lazer silahlarını konuşlandıran ve kullanan ilk ülke konumundadır. Bu silahlarla ordumuzun Kuzey Kore’nin insansız hava araçları provokasyonuna müdahale etme kabiliyeti daha da artacaktır. güçlendirildi.”

DAPA sözcüsü, lazer silahlarının, drone motorlarını veya diğer elektrikli ekipmanları ışık ışınlarıyla 10-20 saniye boyunca yakarak uçan drone’ları hedef aldığını açıkladı.

İngiliz haber ajansı Reuters’in edindiği bilgiye göre, Aralık 2023’te beş Kuzey Kore insansız hava aracı Güney Kore hava sahasına girdiğinde Seul hükümeti savaş uçaklarını devreye soktu.

ABD’li kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu RAND Corporation’a göre Güney Kore, Çin ve Birleşik Krallık gibi ülkeler, yönlendirilmiş enerji silahları olarak da bilinen lazer silahlarını geliştirmek ve konuşlandırmak için yarışıyor.

Düşünce kuruluşu, bu silahların insansız sistemlerin yayılmasına karşı koymanın yanı sıra uçuş halindeki füzeleri veya yörüngedeki uyduları hedeflemek açısından da büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber