Perşembe, Temmuz 18

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden Rus atletlerin 2024 Olimpiyatları’na tarafsız katılması çağrısı

Spor federasyonları ve Olimpiyat komiteleri, IOC’den Rus sporcuların 2024 Olimpiyatlarına tarafsız katılımına izin vermesini istedi.

REKLAM

Uluslararası spor federasyonları ve ulusal Olimpiyat komiteleri, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına tarafsız bayrak altında kabul edilmesi çağrısında bulundu.

İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen Olimpiyat Zirvesi’nde Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) yöneltilen talepte, konunun “en kısa sürede” açıklığa kavuşturulması istendi.

IOC, Ukrayna’ya karşı savaşta müttefiki olan Rusya ve Belarus’tan sporcuların gelecek yaz yarışmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda nihai kararı “uygun zamanda” vereceğini yineledi.

“Belirli koşulları sağlayan herkes yarışabilir”

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırmasından bu yana Rus ve Belaruslu sporcular çok sayıda spor dalında yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Ancak geçen yıl belirli koşullar altında bazı olimpik spor dallarında yarışmalarına izin verildi.

Mart ayında IOC, bu sporculara yönelik yasağı tamamen kaldırdı ve Ukrayna’daki çatışmayı desteklemedikleri ve orduyla hiçbir bağları olmadığı sürece tarafsız sporcular olarak yarışmalarına izin verdi.

IOC, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle 12 Ekim’de Rusya Olimpiyat Komitesi’ni (ROC) askıya almıştı.

ROC ayrıca geçen ay IOC’nin kararına Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) itiraz etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş