Güncel Haberler

Ücretli öğretmenler: Bu sömürüye göz yumuluyor

Türk Eğitim Sen’in 2022-2023 eğitim öğretim yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin 78 ilinde 76 bin 485 ücretli öğretmen görev yapıyor. Ücretli öğretmenlerin talepleri göz ardı edilirken, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmalarına rağmen haklarından mahrum bırakılıyorlar.

Sorunlarına ilişkin rapor hazırlayan ücretli öğretmenler, diğer meslektaşlarıyla aynı işe eşit ücret ilkesinden yararlanmak istiyor. Öğretmen raporunda: “Kadrolu öğretmenlere ek ders karşılığında ödenen ücretler bize maaşmış gibi sunuluyor. Sigortamız yarı yarıya ödeniyor. İşsiz kaldığımızda işsizlik maaşı alamıyoruz. prim ve emeklilik günleri nedeniyle emekli olamayacağımızı vurguladı. “Tuttuğumuz vardiyaların ücretini alamıyoruz” diye vurguladı.

‘MADDİ VE MANEVİ SÖMÜRÜŞ’

Aile ve çocuk nafakasından yararlanamadıklarını belirten ücretli öğretmenler, sorunlarını şu ifadelerle anlattı:

“Bakanımız her hafta öğretmenler toplantısı yapıyor ama ücretli öğretmenler bu toplantılara katılamıyor. Öğretmen kartımız yok. 20 yıldır ücretli öğretmen olsanız bile kadrolu öğretmenin sahip olduğu haklardan hiçbirinden yararlanamazsınız. Kadrolu öğretmenin aldığı yıllık terfi ücreti, ücretli öğretmenin bir dönemlik gelirine karşılık gelir. Kadrolu öğretmen geldiğinde iş ilişkimiz sona eriyor ve artık haklı izin hakkından yararlanamıyoruz. Yasal çalışma alanımız ve özlük haklarımız sınırlıdır. Özel eğitim sınıflarında çalışan ücretli öğretmenlerin koşulları daha ağır olmasına rağmen aynı ek öğrenim ücretine tabidirler. “MEB, biriktirdiği binlerce öğretmen adayı nedeniyle öğretmenlere hakkını vermiyor.”

Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Eğitim açığını kapatan ücretli öğretmenlerin bu koşullar altında çalıştırılmasıyla sadece maddi değil manevi sömürüye de göz yumuluyor. Ücretli öğretmenlere statü verilmediği sürece sömürü devam edecek. “Bu mücadelede kalıcı iş ve özlük haklarımızın verilmesini isterken geçmiş dönemlerdeki haklarımızın da verilmesini istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu