Cumartesi, Temmuz 20

Son dakika… Doğalgaza zam yapılacak mı? Bakan Bayraktar’dan açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, CNN Türk’teki canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bayraktar, doğalgaz fiyatlarının bu yıl artıp artmayacağına ilişkin ise, “Şu anda gözle görülür bir artış yok. Bu kış fiyat artışı planlamıyoruz.”

Bakan Bayraktar, Gabar’da günlük 32 bin varilden fazla petrol üretildiğini, yıl sonu hedefinin ise 100 bin varil ile Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacak bir rakam olduğunu açıkladı.

KARADENİZ GAZI

Bakan Bayraktar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’de 50 yılda ürettiğimiz gazı bir yılda Karadeniz’de üretebileceğiz. Türkiye’nin gaza çok ihtiyacı var. Onu hem evde hem de sanayide kullanıyoruz. Maalesef bu konuda dışa bağımlıyız.” Deniz derinliği 2 bin 100 metre. Deniz yatağının 2500 metre altına kadar sondaj yapıyoruz. Buradan gazı çıkararak karaya taşıyoruz. Keşif zor bir süreçti ama üretime geçmek daha da zorlu bir süreç. zor süreç zor.

O sahada gaz üretmeye başladık. Evde doğalgaz kullanılıyor. İlk etapta hedefimiz 10 milyon metreküp. Şu anda günde 2,2 milyon metreküp üretim yapıyoruz. İlk etapta hedefimiz bu. İkinci aşamada bunu 40 milyon metreküpe çıkaracağız. 40 milyona ulaştığımızda 15 milyon ailenin gaz ihtiyacını karşılayabileceğiz. 2026-27’de bu rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. “Eğer bunu daha ileriye taşırsak, daha fazla değere sahip olacak.”

“YENİ GAZ KEŞİFLERİ OLACAK”

“Yeni arama kuyuları da açmayı hedefliyoruz. Sakarya doğalgaz sahasını keşfettiğimiz yer. Orada 17 kuyu açtık. Çalışmalar orada yoğunlaştı. O yüzden 3 gemi var. Burası Filyos’a 170 km. Karadan geliyor. Bu bölgede yeni bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Orta “Doğu Karadeniz’de keşfetmek istediğimiz yerler var. Bazıları gaz için, bazıları petrol için. Keşif sondajı yapmayı planlıyoruz. Üretimi aksatmadan arama sondajı yapacağız.”

“HEDEF ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK”

“Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı yüzde 68 civarında. Bu çok yüksek bir rakam. Türkiye’nin enerji sektöründe tamamen bağımsız olması gerekiyor. Hedefimiz bu. Bu hedefe doğru atılmış bir adım. Petrol için de aynı şey geçerli. umutluyuz ama hiçbir şey keşfetmeden ezbere bir şeyler yapmalıyız.” Bunu söylemek istemiyorum. Umut olduğu için Orta ve Doğu Karadeniz’de sondaj yapmayı planlıyoruz. Abdülhamid Han, Doğu Akdeniz’de arama çalışmaları yürütüyor. Akdeniz’de çok hareketli zamanlar geçirdik. Buna yeni bir bakış açısı getirmemiz gerektiğini söyledik. Akdeniz’de farklı bir yaklaşım. Açığa çıkarıyoruz ve Karadeniz’e gittik.”

“GABAR’DA GÜNLÜK 32 BİN VARİL PETROL ÜRETİYORUZ”

“Şırnak Gabar’da bugüne kadar günlük 32 bin varil petrol üretiyoruz. 2016 yılında Türkiye Petrolleri’nin toplam petrol üretimi günlük 35 bin varil idi. Bugün o günün üretim rakamını iki katına çıkaracak bir değere ulaştık. Çalışıyoruz.” gece gündüz orada devam ediyor. Bu yıl sonuçta hedef 100 bin varil. Bir yandan üretim faaliyetlerine devam ediyoruz, bir yandan da arama çalışmaları yürütüyoruz. Söylenenlerin bir kısmı doğru. Aldığımız sahalar da oldu. Betonla kaplı, üstü kapalı kuyular açtığımızda farklı sonuçlar ortaya çıktı.Şırnak’ta, Gabar’da, Kato’da terör vardı, şimdi orada da terör var, adı yok.

Dolayısıyla bu bölgeler araştırılmamış bölgelerdir. Bunlar ziyaret edilemeyen alanlardı. Büyük keşif 100 bin varil çok önemli bir rakam. Batman ve Adıyaman’da petrol üretiyoruz. Bu da 100 bin varilin üretileceği 2024’te 175 ila 200 bin varile ulaşmak anlamına geliyor. Bu da Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’sini buradan ürettiği anlamına geliyor. 90-100 kuyu açıldığında bu rakama ulaşacağız. Sismik çalışmalarda iki ana konu vardır. Bunlardan biri iki boyutlu sismiktir. Durumun röntgenini çekmek gibi. İkinci konu ise 3 boyutlu sismik. “Bir şey görürsek sondaj yaparız.”

DOĞAL GAZ ARTIRILACAK MI?

“Doğalgaz fiyatlarında şu anda bir artış yok. Bu kış fiyatların artmasını beklemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber