Perşembe, Temmuz 18

Rus oligarkların özel jetleri Batının yaptırımları sürerken hangi ülkelere uçuyor?

Uçakların Moskova’ya yaptırım uygulayan ülkelere gitmekten kaçındığı, Çin’in yanı sıra Türkiye, Dubai veya Kırgızistan, Kazakistan, Belarus gibi ülkelere seyahat ettiği ortaya çıktı.

REKLAM

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana uygulanan Batılı yaptırımlar, Rus oligarklarına ait yolcu uçaklarının yaptırım uygulanan ülkeler dışına uçmasını engelleyemedi.

Uçakların Moskova’nın yaptırım uyguladığı ülkelere gitmekten kaçındığı, Çin’in yanı sıra Türkiye, Dubai veya Kırgızistan, Kazakistan, Belarus gibi ülkelere seyahat ettiği ortaya çıktı.

Reuters tarafından incelenen, daha önce yayınlanmamış yerli uçak kayıt verilerine göre, işgalin başladığı Şubat 2022’den bu yana en az 50 özel jet Rus bayrağı altında yeniden tescil edildi.

Medyaya konuşma yetkisi olmayan ve anonimlik koşuluyla konuşan iki üst düzey Rus havacılık endüstrisi yetkilisi, bu jetlerin çoğunun Rus iş ve siyasetindeki üst düzey isimlerle ilişkili olduğunu söyledi.

Rusya’nın havacılık otoritesi Rosaviatsiya ve Ulaştırma Bakanlığı yorum taleplerine yanıt vermedi ve uçaklarla bağlantılı şirketlerin geri dönerek veya uçuşlara devam ederek herhangi bir yaptırımı ihlal ettiğine dair bir iddia da yok.

Uçaklar Türkiye’den Rusya’ya dönüyor

Uçakların Rus bayrağı altına yerleştirilmesi, Türkiye ve Dubai de dahil olmak üzere bireysel yolculara uçuş yasağı veya ceza uygulamayan ülkelere ve bu ülkelerden uçmalarına olanak sağlıyor.

Ancak tüm bu manevralara rağmen Rusya’nın yaklaşık 400 özel ve kurumsal jetten oluşan filosunun yarısından fazlasının yurt dışında mahsur kaldığı veya satıldığı tahmin ediliyor.

Gümrük verilerine göre kayıtlı uçaklardan bazıları, Ukrayna’daki savaşta Başkan Vladimir Putin’i destekleyen veya onunla bağlantısı olan devlet şirketleri ve girişimcilerle bağlantılı. Aynı veriler, savaşın başlamasından sonra ülkelerine geri gönderilen özel uçakların çoğunun eski Sovyet ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’den Rusya’ya döndüğünü de gösteriyor.

Flightradar24’ün verilerine göre, yeniden kaydedilen uçaklar AB hava sahasına girmekten kaçınıyor ve Rusya’nın dost olduğu düşünülen ülkelerde kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş