Perşembe, Temmuz 18

Ramazan ayı başladı mı başlamadı mı? O ülkelerde oruç kararı farklı oldu: Hilali görmedik

Pazar akşamı gökyüzünde hilali gören Suudi Arabistan oruç tutmaya başladı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke Pazartesi günü Ramazan ayına başladı. Ancak farklı karar veren ülkeler de vardı.

RAMAZAN HİLALİNİ GÖREN ORUCA BAŞLAMIŞTIR

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamada Ramazan hilalinin görüldüğü ve 11 Mart Pazartesi gününün Ramazan ayının ilk günü olacağı belirtiliyor.

Yemen, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Filistin, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yapılan açıklamalarda Ramazan ayının 11 Mart Pazartesi günü başlayacağı belirtiliyor.

Mısır Fetva Enstitüsü ve Irak’taki Sünni Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Ramazan ayının 11 Mart Pazartesi günü başlayacağı bilgisi verildi. Ramazan hilalinin Cezayir, Tunus, Sudan ve Suriye’de de görüldüğü ve yarın Ramazan ayının ilk günü olacağı açıklandı.

BU ÜLKELER SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK

Ürdün ve Umman, hilalin olmaması nedeniyle Ramazan’ın Salı günü başlayacağını duyurdu.

Benzer şekilde Libya ve Fas, hilal görülemediği için Salı gününün Ramazan ayının ilk günü olarak kabul edileceğini duyurdu. İran lideri Ali Hamaney’in ofisi de Ramazan ayının Salı günü başlayacağını duyurdu.

Bazı İslam ülkelerinin hilalin dünyanın başka yerlerindeki görünürlüğünü değil, kendi ülkelerindeki görünürlüğünü esas almaları nedeniyle Ramazan ayının başlangıcında bazı farklılıklar olabiliyor.

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı da Ramazan ayı ve bayramların başlangıcını belirlerken, hilalin yerel olarak görülmesine değil, hilalin dünyanın herhangi bir yerinden görülüp görülmemesine (ihtilaf-ı metali) dayandırıyor. uzun zamandan beri İslam alimlerinin çoğunluğu tarafından benimsenmiştir. (AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

İlk sayfa
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: 5 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı duyurdu: 5 terörist etkisiz hale getirildi
İnsanlığın ölmediğini düşündüren davranışİnsanlığın ölmediğini düşündüren davranış
Üniversite öğrencisi 2 gündür kayıp!  Su kanalında cansız beden bulunduÜniversite öğrencisi 2 gündür kayıp! Su kanalında cansız beden bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş