Cumartesi, Temmuz 20

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu uyardı! O meyveden 7 kat daha fazla C vitamini içeriyor, bunu yiyen hastalıklardan korunuyor

Profesör. Dr. İbrahim Saraçoğlu, C vitamini ve protein açısından oldukça zengin olan ısırgan otunun son derece faydalı olduğunu vurguladı. Isırgan otunun karaciğeri yorduğuna dair bir yanılgı bulunduğunu belirten uzman, “Eğer 5 besini seçme hakkım olsaydı ilk tercihim olurdu.” Bu bitkinin iltihabı, saman nezlesi semptomlarını, kan basıncını ve kan şekeri düzeylerini azaltabileceğini iddia etti.

Isırgan otunun yaprakları, sadece acı vermekle kalmayıp aynı zamanda kaşıntıya, kızarıklığa ve şişmeye de neden olan kıl benzeri yapılara sahiptir.

Genellikle yol kenarlarında, tarla ve bahçelerde kendiliğinden yetişen ısırgan otu, mayıs-ağustos ayları arasında çiçek açar ve yaz aylarında hasadı yapılır. A ve C vitaminleri açısından zengin olan ısırgan otu, antioksidan içeriği sayesinde serbest radikal oluşumunu engeller. Bu özelliği ile ısırgan otu üzerinde kanser tedavisine yönelik araştırmalar yapılmıştır.

FAYDALARI SAYILACAK YETERLİ DEĞİL

İdrar söktürücü özelliği ile toksinleri uzaklaştırır.

Isırgan otu içerdiği flavonoid bileşikler ve mineral maddeler sayesinde idrar söktürücü etkiye sahiptir. Isırgan otunun bu idrar söktürücü özelliği vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece bağırsağın işleyişi düzenlenir ve besin alımı artar. Bu yapıldıktan sonra sindirim sistemi sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Ayrıca ısırgan otu lenfatik sistemi uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Isırgan otunun idrar söktürücü olması böbrek sağlığı açısından da önemlidir. Isırgan otu bu özelliğiyle mesaneyi enfeksiyonlardan ve ödemden koruyarak böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller. Taş ve kum varsa rahatlıkla atmanızı sağlar.

ısırgan-bir

Kırmızı kan hücreleri üreten ısırgan otu kansızlığa iyi gelir.

Isırgan otu, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan C vitamini ve demir minerallerini içerdiğinden oldukça faydalıdır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini artıran ısırgan otu kan dolaşımını artırır. Böylece hücrelere oksijen taşınmasında sorun yaşanmadığından yaralar çabuk iyileşir ve enerji artar. Bu nedenle ısırgan otu düzenli kullanımı sayesinde kronik yorgunluğa ve kansızlığa iyi gelir.

Kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını korur.

Kan dolaşımını düzenleyen ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini artıran ısırgan otu, bu özellikleriyle kan basıncının yeniden dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp-damar sağlığına faydalı olan ısırgan otu, sağlıklı dolaşımın sağlanmasını sağlar.

Solunum sistemine iyi gelir ve öksürüğü durdurur.

Isırgan otunun mevsim geçişlerinde görülen saman nezlesi, astım ve alerji başta olmak üzere solunum yolu hastalıklarına faydalı olduğu görüldü ve tedavilerinde kullanılmaya başlandı. Isırgan otu çayı, halk arasında kuru öksürük olarak bilinen rahatsızlık için tedavi edici özelliğe sahiptir.

Alerjilerin tedavisinde iyi bir yardımcıdır.

Kendini korumak için histamin salgılayan ısırgan otu üzerinde yapılan bazı araştırmalar sonucunda, bu bitkiden elde edilen bileşiklerin alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azalttığı gözlemlendi. Düzenli tüketildiği takdirde astımlı bireylerin semptomlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Kemik sağlığını korur ve romatizmaya iyi gelir.

Vücuttaki kalsiyum içeriğinin korunmasını sağlayan bor minerali ısırgan otu içerisinde bulunmaktadır. Kemiklerin gelişimi ve sağlığı için önemli olan kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan ısırgan otu, osteoporozun başlamasını önleyebilir veya yavaşlatabilir. Öte yandan ayaklarınızı ısırgan otu suyuyla yıkayıp masaj yapmak romatizmal ağrılara iyi gelir.

ısırgan otu kreması

Prostat büyümesini önler

Isırgan otunun idrar yolu sağlığına faydalı olduğunu söylemiştik. İdrar söktürücü olan ısırgan otu prostat kanseri tedavisinde önemli bir yardımcıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda ısırgan otunun ağrılı idrara çıkma, idrar sonrası damlama, idrar akışında bozulma gibi prostatla ilişkili rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Cildi güzelleştirir ve kusurları giderir.

Isırgan otundan hazırlanan ekstraktların cilde uygulandığında sivilce oluşumunu azalttığı ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruduğu gösterilmiştir. Isırgan otu antioksidan özelliği ile kırışıklıkları azaltır, cilde daha genç bir görünüm kazandırır ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Isırgan otu ayrıca kan dolaşımını artırır, iyileşmeyi hızlandırır ve yara ve lekelerin görünümünü azaltır. Bu nedenle su çiçeği, egzama ve yanık tedavisinde ısırgan otu kullanılmaktadır. Isırgan otu genellikle toner ve maske şeklinde cilde uygulanır.

Emziren annelerin süt kalitesini artırır.

Doğum sonrası dönemde ısırgan otu çayı tüketimi ile süt üretimi ve kalitesi artar. Uzmanlara danıştıktan sonra bu dönemde kullanmanız faydalı olacaktır.

Ağız ve diş bakımı sağlar.

Antibakteriyel özelliği bulunan ısırgan otu ile hazırlanan tonik ağız ve diş hijyeninde oldukça faydalıdır. Bu özellikten yararlanmak için ısırgan otu eklediğiniz suyu kaynatıp, soğuduktan sonra gargara yapın.

Saçları besler ve güçlendirir.

Isırgan otu saçları güçlendiren ve saç derisini rahatlatan özelliklere sahiptir. Bunun için ısırgan otundan hazırlanan taze kaynamış su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

ısırgan otu bakımı

ısırgan otu tentürü

İlkbahar veya sonbaharda çıkarılan kökler bol su ile iyice yıkanır, mümkün olduğu kadar ince doğranır ve bir şişenin ağzına kadar doldurulur. 35-40 derecede etil alkol köklere ulaşacak kadar eklenir, her gün çalkalanarak 14 gün güneşte bırakılır, süre sonunda gazlı bezle süzülür. Koyu renkli şişelerde serin bir yerde yıllarca saklanabilir.

El ve ayak banyoları

Yıkanmış iki avuç kök, sap ve yaprak, 5 litre soğuk suya konularak 10-12 saat bekletildikten sonra kaynayana kadar ısıtılır. Bitkiler banyo yaparken suda kalabilir. Banyo suyu ısıtılarak 2-3 kez daha kullanılabilir.

Saç bakımı için ısırgan otu suyu

4-5 avuç taze veya kurutulmuş yaprak 5 litre suya konulup kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, 5 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. Kök kullanılırken 2 avuç ince kıyılmış kök 10-12 saat soğuk suda bekletilir, kaynama noktasına kadar ısıtılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır, ardından süzülür. Bu durumda saçınızı yıkamak için kül suyu sabununa ihtiyaç vardır.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gece yarısı Ankara'ya gelen Blinken bunu beklemiyordu!Gece yarısı Ankara’ya gelen Blinken bunu beklemiyordu!
Pil tüketiminden şikayetçi olan kullanıcılara dikkat!  Yakında...Pil tüketiminden şikayetçi olan kullanıcılara dikkat! Yakında…
10 gün önceki gelişme Altaylı'nın fikrini değiştirdi! "Çok ciddi bir dönüm noktası"10 gün önceki gelişme Altaylı’nın fikrini değiştirdi! “Çok ciddi bir dönüm noktası”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber