Perşembe, Temmuz 18

Portekiz’de yolsuzluk soruşturmasında Başbakan Costa ile Bakan Costa’nın isimleri karıştırıldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Portekiz’i 2015’ten bu yana yöneten Sosyalist Başbakan Antonio Costa, genelkurmay başkanı ve bakanlarından birinin şüpheli olarak yer aldığı yolsuzluk soruşturmasının ardından Salı günü istifa etti.

REKLAM

Portekiz savcılığının, hafta içinde Başbakan Antonio Costa hükümetinin düşmesine yol açan yolsuzluk soruşturması kapsamında gerçekleştirdiği telefon dinlemelerinde Başbakan Antonio Costa’nın adını Ekonomi Bakanı António Costa Silva ile karıştırdığı ortaya çıktı.

Olayın, sanıklardan birinin avukatının sorgu sırasında durumu fark etmesiyle ortaya çıktığı bildirildi.

Savcıların da hatalarını kabul ettiği iddia edildi.

İsim benzerliği hatasına ilişkin ne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ne de Yargıtay’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Sosyalist Parti’den (PS) Costa, 2015’ten bu yana Portekiz’i yönetiyor ve geçen yılki seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmıştı.

Ancak Salı günü polisin büyük bir grupla birlikte ofisine baskın yapması, Costa’nın özel sekreteri ve dört kişiyi tutuklaması ve bakanlarından birini davada şüpheli olarak göstermesi üzerine Costa hızla istifa etti.

Ulusa seslenen Costa, suçsuz olduğunu açıkladı ancak yine de görevde kalmayacağını söyleyerek birkaç saat içinde istifasını sundu.

Mart ayında yapılacak erken seçimlerde dördüncü dönem aday olmayacağını açıkladı.

Ancak Başkan Marcelo Rebelo de Sousa’nın isteği üzerine Mart ayına kadar geçici başbakan olarak kalmayı kabul etti.

Baskın ve gözaltı emrini veren soruşturma yargıcı, Portekiz’in İspanya ile kuzey sınırı yakınında lityum madenciliği imtiyazları ve güney kıyısındaki Sines’te bir hidrojen ve veri merkezi planlarıyla bağlantılı olarak gücün kötüye kullanılması, seçilmiş yetkililere yolsuzluk ve nüfuz ticareti yapmakla suçlanıyor.

Bu arada teknik-hukuki hatanın nasıl telafi edileceği, operasyonu yürüten savcılara ceza mı kesileceği, emekli Başbakan Costa’nın görevine dönüp dönmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş