Güncel Haberler

Özgür Özel, Lütfü Savaş’la yola devam edeceklerini açıkladı: ‘Hatay’da uzlaşı şart’

CHP lideri Özgür Özel dün grup toplantısında Lütfü Savaş ile Hatay’da yola devam edeceklerini duyurdu. Daha sonra Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Özel, Hatay’la ilgili kararının sorulması üzerine ise şunları söyledi: “Anketler kentte bir ‘Hatay ittifakına’ ihtiyaç olduğunu gösteriyor. 3-4 puanlık fark var. Bu da bazen önde bazen de geride olduğumuzu gösteriyor. Çünkü bu çok duygusal bir durum. Hatay’da AKP ile CHP arasındaki yarışta TİP, DEM Partisi ve diğer sol partiler taraf seçerse seçimi kazanırız” dedi. Lütfü Savaş ile detaylı bir değerlendirme yaptığını iddia eden Özel, şunları kaydetti:

’40 kişilik toplantı yaptık’

“Birçok siyasi partiyle, hatta cumhurbaşkanıyla görüşmelerim oldu. Lütfü Savaş’ı dışlamayacak bir formüle ihtiyaç vardı. Oylarımızla sadece yüzde 25’ini alıyoruz. Lütfü Savaş’la önceki akşam yeniden buluştuk. Devam etmeye karar verdik. AKP’ye karşı en güçlü seçenekten başka alternatif yok. Önümüzdeki günlerde Hatay’da kentsel uzlaşmanın sağlanması için de temaslarda bulunduk. Ödüllerini sadece birkaç adım ve süreçte alacağız.

Bakmak

Hatay CHP lideri Özgür Özel'den ayrılıyor: Alternatif arıyoruz

Bana göre hiçbir şey olmazsa seçimde başa baş olacağız. Ama sandığa gittiğimizde Hatay’ın bize seçimi kazandıracağını düşünüyorum.” Savaş kıyafeti değerlendirmelerine de değinen Özel, şunları söyledi: “Savaş tepki gösteren seçmenin kalbini kazanırsa anketler kazandığını gösteriyor.

MYK salonunda 40 kişilik bir toplantı yaptık ve Lütfü Savaş’tan başka bir seçenek ortaya koyan kimse olmadı. ‘Bu seçimler yapılacak’ dediler. Biz de “Buyurun” dedik. 1 Nisan’dan sonra sürpriz olmayacak” dedi. Özel ayrıca TİP ile yapılan anlaşma nedeniyle Savaş’ın aday olmadığını belirterek, gelecekte Hatay için uzlaşma sağlanabileceğini kaydetti.

‘SARAY’DA UYUŞTURUYORLAR’

DEM partisiyle kentte uzlaşma görüşmeleri yapıldığına ilişkin bilgi veren Özel, DEM partisiyle protokol imzalanmadığını, yalnızca ortak aday üzerinde uzlaşma kararı alınan yerlerin bulunduğunu söyledi. Hükümetin “DEM ile anlaşmaya vardılar” sözlerine değinen Özel, “Düne kadar Mersin ve Adana’da anlaşmaya varacağımız söyleniyordu.” Nerede anlaştık? Burada bir aday gösterdiler. “Artık Erdoğan ve Bahçeli’nin demli çay içme zamanıdır” dedi.

Özel, HDP’nin daha önceki seçimlerde büyükşehirlerde talepsiz aday göstermediğini belirterek, şöyle konuştu: “Daha önceki seçimlerde AK Parti’nin kaybetmesi için elinden geleni yapıyordu. Bu seçimlerde gücünü AKP’ye değil muhalefete de göstermek istiyor. AKP ile, sözcülerinin yalanlamadığı, özellikle 1 Nisan sonrası döneme ilişkin kayyum meselesiyle ilgili çeşitli görüşmeler yapılıyor.

Kazandırmak değil, gerekirse kaybettirmek için bir strateji var” dedi. İYİ Parti ve diğer ittifak ortaklarıyla işbirliği çabalarının karşılığını almadığını belirten Özel, şunları kaydetti: “Seçmenin reflekslerinde bir değişiklik yok. Seçmenin Saray’a ve Bahçeli’ye itirazları sürüyor. Beyaz çiçeği alıp gittim ama eski ortakları ittifak kurmaya ikna edemedim. Muhalefeti kızdırmamak için çabalamaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu