Cumartesi, Temmuz 20

Hamas’tan İsrail’e ‘son yılların en büyük saldırısı’: Gazze’den yüzlerce roket fırlatıldı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nden başlatılan roket saldırısının arkasında Hamas’ın olduğunu açıkladı.

REKLAM

Hamas’ın silahlı kanadı cumartesi sabahı İsrail’e karşı yüzlerce roket fırlatarak mayıs ayındaki çatışmaların ardından varılan ateşkesi sona erdirdi. İsrail ordusu, ‘sürpriz saldırıda’ çok sayıda Hamas militanının İsrail topraklarına girdiğini iddia etti.

İsrail’den yapılan açıklamada ayrıca roket saldırılarının bir İsraillinin ölümüne yol açtığı bildirildi. İsrail savunma bakanlığı da, Hamas’ın “İsrail devletine yönelik en büyük saldırıyı başlattığını” duyurdu.

Gazze Şeridi’nin çeşitli yerlerinden yapılan roket atışları sabah 07:30’dan önce başladı.

Saldırı sonrası Gazze Şeridi’nin kuzeydoğusunda yaşayan yüzlerce kişi evlerini terk etti.

Sabah saatlerinde bölgeden İsrail’e yüzlerce roket atılmaya devam ederken battaniye ve yiyecek taşıyan erkek, kadın ve çocukların evlerini terk ederek Gazze Şeridi’nin iç kesimlerine doğru ilerledikleri görüldü.

İsrail ordusu ülkenin güneyinde ve merkezinde siren çalarak halkı sığınaklara yakın durmaya çağırdı.

Gazze Şeridi’ni 2007’den beri kontrol eden Hamas’ın silahlı kanadı, İsrail’e karşı “El Aksa Tufanı Operasyonu” başlattığını ve 5 binden fazla roket attığını duyurdu.

El Aksa Tugayları, “(İsrail) işgalinin tüm suçlarına son vermeye karar verdik” açıklamasında bulundu. 

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nden başlatılan roket saldırısının arkasında Hamas’ın olduğunu açıkladı.

Kızıl Haç’ın İsrail’deki muadili olan Magen David Adom, İsrail’in güneyinde altmışlı yaşlarında bir kadının öldüğünü ve 15 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Magen David Adom’a göre bir roket Tel Aviv’in güneyindeki Yavne kasabasına düştü ve burada bir adam şarapnel parçaları nedeniyle hafif yaralandı.

Mayıs ayında İsrail, Gazze Şeridi’nde İslami Cihad’a karşı bir saldırı başlatmış ve İsrail ordusu, İslami Cihad ve bölgedeki diğer silahlı gruplar arasında 34 Filistinli ve bir İsrailli kadının hayatını kaybettiği beş günlük bir savaşı tetiklemişti.

İsrail, Hamas’ın kontrolü ele geçirmesinden bu yana Gazze Şeridi’ne sıkı bir abluka uyguluyor.

Yılbaşından bu yana İsrail-Filistin çatışmasıyla bağlantılı şiddet tırmanarak en az 247 Filistinli, 33 İsrailli, bir Ukraynalı ve bir İtalyan’ın hayatına mal oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber