Cumartesi, Temmuz 20

DSÖ’den elektronik sigara açıklaması! ‘Endişe verici kanıtlar ortaya çıktı’ diyerek acil eylem çağrısı yapıldı

Dünya Sağlık Örgütü e-sigara kullanımına ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Raporda e-sigara kullanımının tütün kullanımını azaltmada etkili olmadığı belirtiliyor.

“ENDİŞEYİCİ KAYITLAR ORTAYA ÇIKIYOR”

E-sigaraların halk sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin endişe verici kanıtların ortaya çıktığının altını çizen raporda, e-sigaraların piyasada bulunmasına ve gençlere pazarlanmasına “ısrarla” izin verildiği belirtiliyor.

Raporda, “Çocukları ve sigara içmeyenleri korumak ve halk sağlığına verilen zararı en aza indirmek amacıyla e-sigara kullanımını kontrol altına almak için acil eyleme ihtiyaç var” denildi. İfadesi kullanıldı.

Raporda, 34 ülkede e-sigara satışının yasaklandığı, 88 ülkede bu ürünün satışında asgari yaş sınırının bulunmadığı, 74 ülkede ise bu ürünlerle ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı vurgulandı.

Nikotinli e-sigaraların yüksek düzeyde bağımlılık yapıcı özelliğinin bulunduğunu hatırlatan raporda, bu ürünlerden bazılarının kansere yol açtığı, bazılarının ise kalp ve akciğer hastalığı riskini artırdığı belirtiliyor.

Rapor, DSÖ’nün faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde 13-15 yaş arası çocukların yetişkinlere göre daha yüksek oranda e-sigara kullandığına dikkat çekiyor ve şöyle belirtiyor: “Kanada’da 16-19 yaş arası gençler arasında e-sigara kullanım oranları 2017-2017 yılları arasında iki katına çıktı. 2022 İngiltere’de “Genç kullanıcı sayısı son üç yılda üç katına çıktı.” Açıklamaya yer verildi.

Thumbs_b_c_c026cab6c4cf98aaf45ae2d3b34b8241

KİM TARAFINDAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRILDI

Raporda, e-sigara kullanımının önlenmesi ve nikotin bağımlılığıyla mücadele için acil önlemlerin yanı sıra tütün kontrolüne kapsamlı bir yaklaşım getirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Raporda, e-sigara satışını yasaklayan ülkelerin bu yasağın uygulanmasını güçlendirmek için etkili bir kontrol mekanizması kurmaları tavsiye edilirken, satışına izin veren ülkelere de bu ürünlerin zararlarını azaltmak için sıkı düzenlemeler getirmeleri ve vergilendirmeleri çağrısında bulunuldu. nüfus. .

Raporda görüşlerine yer verilen DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, gençlerin erken yaşta e-sigara tuzağına düştüğünü ve nikotin bağımlısı haline gelebileceğini söyledi.

Ghebreyesus, ülkelere sigarayı önlemek ve özellikle gençleri korumak için sıkı önlemler alma çağrısında bulundu.

Kaynak: AA

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti İl Başkanlığına yükseldiCumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti İl Başkanlığına yükseldi
Fabrikada Korkunç Ölüm: Düşen Spiral Makine 48 Yaşındaki İş Adamını Öldürdü! Fabrikada Korkunç Ölüm: Düşen Spiral Makine 48 Yaşındaki İş Adamını Öldürdü!
Sınırın 230 km dışında etkisiz hale getirildi!Sınırın 230 km dışında etkisiz hale getirildi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber