Perşembe, Temmuz 18

Cinsel istismar davasında hüküm giyeni affeden Macaristan Cumhurbaşkanı tepkiler üzerine istifa etti

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, cinsel istismar suçundan hüküm giymiş bir kişiyi affettikten sonra kamuoyunun tepkisi üzerine istifa etti.

REKLAM

46 yaşındaki Katalin Novak, Cumartesi günü televizyondan yayınlanan bir mesajla 2022’den bu yana yürüttüğü başkanlıktan istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanıyla birlikte Adalet Bakanı Judit Varga da parlamentodaki koltuğundan istifa ederek siyaseti bıraktı.

Başkan Novak’ın, Nisan 2023’te bir devlet yetimhanesinde çocuklara yönelik bir dizi cinsel istismarı gizlemekten suçlu bulunan enstitü müdür yardımcısına af çıkardığı ortaya çıktı.

Novak, yurt müdürünü başkanlık affıyla serbest bıraktığının ortaya çıkması üzerine istifa etmek zorunda kaldı.

Katar ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönen Novak, yaptığı açıklamada, “Birçok kişi arasında şaşkınlık ve karışıklığa neden olan bir af çıkardım. Hata yaptım.” dedi.

Cinsel istismarı örtbas etmekten suçlu bulunan enstitünün müdür yardımcısına tanınan af kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı ve muhalefet, Başkan Novak ve Adalet Bakanı Varga’nın istifasını istedi.

Skandal ilk olarak 444.hu adlı internet sitesi tarafından ortaya çıkarıldı.

Başbakan Viktor Orban’ın müttefiki ve iktidardaki Fidesz partisinin eski başkan yardımcısı olan Novak, cumhurbaşkanlığına aday gösterilinceye kadar Macaristan’ın aile bakanı olarak görev yaptı.

Novak, geleneksel aile ve çocuk değerlerini savunma konusundaki duruşuyla tanınıyordu.

İstismarın gerçekleştiği kurumun müdürü, 2004-2016 yılları arasında en az 10 çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Affedilen müdür yardımcısı, ailelere cinsel istismar iddialarını geri çekmeleri için baskı yapmaktan suçlu bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş